Poradna - na co se nás nejčastěji ptáte

1. Dřevo

1. 1. Čím natřít plot a zahradní stavbu (pergolu)?

Pokud se jedná o „syrové“ dřevo (nedostatečně vysušené, hrubé - nebroušené nebo rozměrné masivní prvky jako kulatina nebo trámy) nelze doporučit použití klasických laků, barev nebo silnovrstvých lazur.

Toto dřevo výrazně objemově pracuje (sesychá, kroutí se a praská) a tím klasický nátěr v krátké době poškodí a celkově znehodnotí jeho funkčnost. Zde se plně ukážou výhody napouštěcích lazur.

Tyto lazury se do dřeva hluboce napenetrují a pracují se dřevem - nic se neloupe - tedy i oprava poškozených nebo popraskaných míst je nejjednodušší.

Z naší nabídky se jedná o „klasiku“ LUSONOL S1023, BELINKA LASUR nebo PROFI OLEJOVÁ LAZURA O 1020 s aplikací v jednom nátěru. Samozřejmostí je nejdříve použití vhodného ošetření dřeva jako je FUNGISTOP S 1031, BELINKA Base nebo řada LIGNOSTOP. Pod O 1020 doporučujeme použití napouštědel řady LIGNOSTOP. Tyto napouštědla chrání dřevo proti plísním, houbám a zamodrání a současně zvyšují ochranu dřeva hlubokou penetrací.

Pokud je dřevo kvalitně připraveno je s ohledem na zachování jeho přirozené krásy vhodné použít lazury a to silnovrstvou BELINKA TOPLASUR UV PLUS, PROFI LAZURA S 1025 nebo tenkovrstvou BELINKA LASUR.

1. 2. Čím natřít a opravit staré nátěry?

Nejdříve je dřevo potřeba dobře očistit od nečistot. Pokud není dřevo nebo původní nátěr poškozen je možno přikročit k novému nátěru. Nejjednodušší způsob, i s ohledem na aplikaci, je opět použít penetrační nátěr LUSONOL S1023, BELINKA LASUR a tento opravný nátěr provádět pravidelně po cca 3-4 letech (s ohledem na zátěž dřeva od UV záření). Lze použít i novinku OLEJOVOU LAZURU O 1020 a již jedním nátěrem zajistit novou funkční ochranu dřeva.

1. 3. Čím natřít okna a dveře?

Náležitě připravené dřevo se nejdříve ochrání fungicidním nebo biocidním napouštědlem. Doporučujeme FUNGISTOP S 1031, BELINKA BASE, který dřevo ochrání a současně i dobře napenetruje. Finální úprava záleží na požadavku zadavatele.

Silnovrstvé provedení lazurou zajišťuje velmi vysokou a dlouhodobou „profi“ ochranu proti UV záření i povětrnosti. Nachází uplatnění u kvalitních a náležitě připravených dřevěných ploch a prvků. BELINKA TOPLASUR UV PLUS, PROFI LAZURA S 1025.

Při požadavku zakrytí dřeva nebo opravě starého nátěru se osvědčil nátěr PROFI OKNO S 2082. Výborná odolnost a stálostí vůči UV záření a povětrnosti je při povrchové úpravě dřeva podpořena možnost použít PROFI OKNO jako 3v1 - bez nutnosti použít základ.

Při preferenci vodouředitelných barev je vhodné použít základní barvu V 2070 AQUACOL PRIMER a následně lesklou nežloutnoucí vrchní barvu AQUACOL OKNO V 2076 nebo univerzální akrylátovou barvou ETERNAL.

1. 4. Čím natřít dřevěnou podlahu a schody v interiéru?

Pokud je aplikace v obydleném prostoru nebo je požadavek na přirozený charakter dřeva (bez lehkého zlatavého zvýraznění) je na výběr z vodouředitelných laků. Pro zatěžované dřevěné podlahy, parkety, schody, zábradlí, ale i dětský nábytek a hračky v interiéru (v lesku a matu). Vysoká mechanická a UV odolnost.

Z rozpouštědlových / polyuretanových laků doporučuji k odolné povrchové úpravě dřevěných podlah, parket, schodů, ale i nábytku a obložení v interiéru jednosložkový polyuretan - není potřeba tužit.

Ošetření přírodním olejem s voskem, který zachovává přirozenou krásu i strukturu dřeva a poskytuje možnost jednoduché opravy. Slouží pro ošetření dřevěného nábytku a obložení v interiéru.

 • BELINKA OLEJ NA DŘEVO s přídavkem vosků

1. 5. Čím natřít zahradní nábytek?

Pokud je požadavek na zachování bezbarvého lakového provedení je možno použít lesklý JACHTLAK S 1006 nebo matný S 1006 JACHTLAK MAT. Laky poskytující dřevu celkově výbornou ochranu a to i v prostředí s vysokou vlhkostí nebo i v přímém ponoru ve sladké vodě.

Při použití lazury se přikláníme pro silnovrstvou BELINKA TOPLASUR UV PLUS, PROFI LAZURA S 1025. Velmi široké a univerzální použití (dřevo i kov) s výbornou odolností a stálostí vůči UV záření a povětrnosti zaručuje PROFI EMAIL S 2085. Při povrchové úpravě dřeva je jeho výhodou možnost použít S 2085 jako 3v1 - bez nutnost i použít základ. S 2085 lze také tónovat v systému TSCL řady DEKOR nebo MULTICOLOR 2001.

1. 6. Využití olejů (i u tuzemských dřevin)?

Dřevo správně ošetřené olejem si zachovává přirozený vzhled i svou ušlechtilou kresbu a strukturu. Oproti jiným úpravám, jako je například lakování, je oprava nebo renovace olejem ošetřované dřevěné plochy či podlahy snadná. Z naší nabídky olejů je vhodný na tuzemské dřeviny BELINKA OLEJ NA DŘEVO s přídavkem vosků (směs přírodních olejů a vosku) a to pouze do interiéru, neboť neposkytuje potřebnou UV ochranu. Pokud je zájem chránit olejem tuzemské dřeviny je možno využít PROFI OLEJOVOU LAZURU, která dřevu poskytuje vysokou UV ochranu (barevné odstíny) již v jednom nátěru.

TEAKOVÝ OLEJ NA DŘEVO a BELINKA OLEJ NA DŘEVO V EXTERIÉRU v bezbarvém provedení jsou určeny výhradně pro exotické (tvrdší) druhy dřevin.

Jako barevnou variantu nabízíme XYLADEKOR OŠETRUJÍCÍ OLEJ v odstínech bezbarvý, mahagon, týk, palisandr a wenge.

1. 7. Čím natřít dětské hračky a nábytek?

Laky - vybraná skupina polyuretanových laků Pro zatěžované dřevěné nábytkové plochy, dětský nábytek a hračky, sportovní nářadí v interiéru (v lesku a polomatu). Celková velmi vysoká odolnost – použití i pro přímý styk s potravinami AXAPUR LESK U 1010 a AXAPUR POLOMAT U 1011 a vodouředitelné bezbarvé laky AQUALAK V 1419 v lesku, polomatu a matu , vhodné na povrchovou úpravu hraček a dětského nábytku.

Lazury - vybraná ukázka silnovrstvých lazur. Silnovrstvé provedení finální úpravy dřeva zajišťuje velmi vysokou a dlouhodobou „profi“ ochranu. Nachází uplatnění u kvalitních a náležitě připravených dřevěných ploch a prvků. Bezbarvá varianta slouží také jako kvalitní exteriérový lak.

Kryvé barvy - velmi široké a univerzální použití (dřevo, kov, papír, beton) s pestrou škálou odstínů.

AKRYLCOLY nabízí vysokou ochranu vůči povětrnosti, UV záření i vodě.

2. Kov

2. 1. Čím natřít střechu, okapy?

Pro povrchovou úpravu klempířských prvků z pozinku - i nového, a střech pro běžné prostředí je určen ZINOREX S 2211 „2v1“, – spojující rychleschnoucí kvalitní antikorozní základ a s oučasně polomatnou vrchní barvu, jako voudoředitelnou variantu nátěru klempířských prvků i bez předchozí oxidace doporučujeme barvu ETERNAL MAT akrylátový s důkladným odmaštěním. Starší zoxidované pozink. Podklady můžeme natřít jednovrstvou barvou 2 v 1 SUPERKOV nebo KOMAPRIM S2177. Na podklad, který je napaden korozí , po důkladném obroušení natřeme základním syntetickým nátěrem SYNOREX EXTRA S 2003 a pak následně můžeme jakoukoliv vrchní variantu.

2. 2. Čím natřít zábradlí, kovový plot?

Nejčastěji se využívá „ověřená syntetická klasika“ - tedy pestrá škála odstínů v univerzálním záběru - kov, ale i dřevo. SYNOREX PRIMER S 2000 + UNIVERZAL SU 2013 nebo jednovrstvé barvy 2v1 nebo v 3v1 PROTIREZ S2015, KOMAPRIM S2177.

Na pozinkované plochy nebo pletivo je určen „2v1“ - základní i vrchní barva přímo na nový pozink i ocel ZINOREX S 2211 nebo vodouředitelná barva ETERNAL MAT akrylátový s důkladným odmaštěním. Na zoxidované plochy můžeme použít barvy 2 v 1 KOMAPRIM S2177, SUPERKOV.

2. 3. Lze natírat přímo na rez?

Stejně (minimálně velmi opatrně) se stavíme k použití „zázračných“ materiálů určených právě přímo na rezavé povrchy. Dlouholetá praxe a řada korozních zkoušek i od renomovaných zkušeben tento postup také nepotvrzuje. Naopak jednoznačně potvrzují dlouholetou osvědčenou skladbu „antikorozní základ + vrchní barva“ při dodržení základních pravidel přípravy kovu (očištění, odmaštění a odstranění rzi a zbytků koroze). U vodouředitelných barev je dobrá příprava povrchu kovu podmínkou. Příprava kovového povrchu před nátěrem je úměrná jeho určení a kvalitě použitých nátěrových hmot. Např. při nátěru starého drátěného plotu se dokonalé odstranění veškeré koroze asi nedosáhne (technicky je to téměř nemožné). Na tyto rezavé podklady nabízíme barvy 2v1 a 3v1 ALKYTON, HAMMERITE.

2. 4. Čím natřít teplovodní radiátory?

S ohledem na výborné odolnosti a rychlejší zasychání se přikláníme k alkyduretanovému (syntetickém) provedení PROFI RADIATOR S 2222 nebo barvou RADIÁTOR S 2117. V případě poškození starého nátěru nebo rezavým místům je potřeba tyto plochy dobře očistit a nejdříve ošetřit antikorozním základem jako je SYNOREX EXTRA S 2003.

Rychleschnoucí a ekologicky přívětivou verzi povrchové úpravy radiátorů a teplovodních rozvodů a armatur s teplotou do 100 °C zajišťuje AQUACOL RADIATOR V 2077.

3. Interiérové stěny a fasáda

3. 1. Základní doporučení

Čtěte a dodržujte návody - jen tak dosáhnete dobrého výsledku.

Dostatečné množství barvy - vždy počítejte s určitou rezervou pro případné opravy apod. (platí zejména u barevných odstínů).

Kontrola odstínů - zasycháním se většina odstínů mění, proto je potřeba porovnávat pouze odstíny již zaschlých barev.

Nespěchejte - dobře připravte podklad, nechte dobře zaschnout penetraci i jednotlivé vrstvy barvy.

Nabídka – v našem sortimentu najdete širokou škálu interiérových disperzních barev otěruvzdorných i omyvatelných od renomovaných výrobců. Nabízíme barevné hotové výrobky KLASIK COLOR, PROINTERIÉR COLOR, omyvatelné výrobky PROINTERIÉR ELEGANT, DULUX COW v široké škále odstínů a samozřejmostí je tónovaní interiérových barev DULUX a COLORLAK na počkání

3. 2. Příprava před malováním

Kontrola a příprava podkladu před malováním

 • podklad musí být dostatečně suchý, pevný, soudržný a čistý (zbavený všech nečistot, prachu a mastnot)
 • nové omítky musí být dostatečně vyzrálé, běžně se uvádí min. 4 týdny
 • drobně poškozený podklad (praskliny, prohlubně, díry po zavěšení dekorací apod.) je potřeba vyspravit pomocí brousitelných tmelů
 • pro plošné úpravy celých stěn je vhodné použít k tomu určené stěrkové tmely

Co se starým nátěrem – odstranit nebo ponechat?

 • u starých nátěrů je potřeba ověřit jejich druh, počet vrstev a zejména přilnavost k podkladu
 • staré klihové (hlinkové) barvy (po namočení ztmavnou a lehce se otírají a pouští) se odstraní namočením a oškrabáním nebo omytím houbou (podle počtu nanesených vrstev) – doporučujeme vždy odstranit před novým nátěrem
 • vápenný nátěr (po namočení se neotírá) ve větších vrstvách praská a loupe se – odstranění oškrabáním - doporučujeme vždy odstranit před novým nátěrem
 • disperzní nátěry (za mokra neztrácejí přilnavost) je možno přetírat bez odstranění
 • špinavé (od prachu, nečistot, mastnost), ale přilnavé staré disperzní nátěry je vhodné omýt roztokem mazlavého mýdla a vody, nejlépe se očištění dosáhne štětkou
 • povrch musí následně dobře vyschnout

Jak na skvrny na stěnách?

 • je potřeba znát původ skvrn a podle toho i odstranit jejich příčinu tvorby (zatékání, tepelný most, chybějící hydroizolace apod.)
 • špatně přetíratelné (prostupující ) skvrny (např. od dehtu, nikotinu, mastnoty) je možno odstranit přetřením vhodným izolačním nátěrem MISTRAL PRIMER ELITE, ANTISPOT
 • v některých případech (např. i poškození podkladu) je potřeba skvrnu oškrabat a místo vyspravit tmelem

3. 3. Penetrace, ředění

Proč penetrovat?

 • úkolem penetrace je sjednotit savost a zvýšit pevnost natíraného povrchu a tím zvýšit přilnavost vlastní barvy
 • penetrace nového podkladu před malováním je potřeba, doporučujeme použít např. hloubkovou penetraci MISTRAL PRIMER ELITE, HET AT GRUND, SOKRAT S2802 ředěný - pokud budete natírat se silikonovou barvou je potřeba použít i silikonovou hloubkovou penetraci
 • pro nátěr penetrace je vhodnější použít malířskou štětku
 • penetraci je potřeba nechat náležitě proschnout

Ředit barvy a jak?

 • barvu před použitím důkladně rozmícháme, míchejte tak, aby se barva zbytečně nenašlehala, případné zaschlé kousky barvy na víčku nebo kbelíku je potřeba odstranit jako první
 • ředíme vždy jen takové množství barvy, které použijeme pro malování v dané vrstvě
 • množství barvy pro první nátěr se ředí vodou o něco více (dle doporučení)
 • barva pro druhý nátěr se ředí již méně (dle doporučení)
 • většinou se barva nanáší ve dvou vrstvách (podle výběru barvy a stavu původního nátěru), tedy platí, čtěte a dodržujte návody – jen tak dosáhnete dobrého výsledku

3. 4. Začínáme malovat

Začínáme malovat – jak a kde začít?

 • jako první se vždy maluje strop
 • platí, že sytější tony prostor opticky zmenšují a ztmavují a naopak bílá opticky zvětší a rozsvítí i malé a tmavé prostory
 • malovat začínáme obvykle u okna a směřujeme ke dveřím
 • postupujeme v rovnoběžných pruzích (směr malování se snažíme dodržovat)
 • pro nátěr stropu malířskými barvami (a zejména disperzními) je jednoduší použít vhodný typ malířského válečku
 • pro bílou a pastelové tóny postačuje většinou nátěr v jedné až dvou vrstvách
 • u sytých tónovaných odstínů jsou potřeba minimálně dvě až tři vrstvy, výraznou úsporou je přemalovat nejdříve starý různobarevný nátěr jednou sněhově bílou vrstvou např. PROINTERIÉR TOP, HET KLASIK, HET BRILLANT 100, MISTRAL KLASA
 • malování štětkou a válečkem má svá určitá specifika

Malovat štětkou nebo válečkem?

Malování malířskou štětkou

 • doporučujeme štětku před malováním namočit do vody (zvláční)
 • malování štětkou je výhodné u členitějších ploch a zvláště u hrubé omítky
 • štětkou začínáme malovat pod stropem a postupujeme v rovnoběžných pruzích směrem dolů malování válečkem
 • při malování válečkem nejsou vidět tahy jako po štětci
 • váleček se obvykle nasazuje na stěnu uprostřed, po tazích nahoru a dolů se pokračuje šikmo, končí se opět svislými tahy nahoru a dolů

Malování válečkem

 • při malování válečkem nejsou vidět tahy jako po štětci
 • váleček se obvykle nasazuje na stěnu uprostřed, po tazích nahoru a dolů se pokračuje šikmo, končí se opět svislými tahy nahoru a dolů

3. 5. Nátěry fasád a fasádní barvy

Fasádní barva je výborným prostředkem, který obvodové zdivo chrání před klimatickými vlivy, zejména deštěm a UV zářením. Zároveň skýtá skvělou příležitost pro modernizaci architektonického řešení a zlepšení vizuálního působení objektů.

Při volbě fasádní barvy je třeba zohlednit především typ podkladu a jeho stávající stav, místní podmínky (povětrnostní vlivy, prašnost apod.), požadavky na strukturu a požadavky na odstín.

Podklady, na které jsou barvy aplikovány, musí být suché, soudržné, zbavené prachu, mastnoty a nečistot a chráněny před působením vnitřní vlhkosti. Důsledná příprav a podkladu je základní podmínkou pro plné uplatnění deklarovaných vlastností barvy, proto je jí třeba věnovat velkou pozornost. Příprava podkladu je závislá na typu a stávajícím stavu podkladu a typu aplikované fasádní barvy, proto je nutné řídit se pokyny uvedenými v technických listech výrobků. Před aplikací fasádních barev je zpravidla doporučeno provést penetraci podkladu vhodným typem penetračního prostředku. Nabízíme hloubkové penetrace MISTRAL PRIMER ELITE, HET AT GRUND a klasické penetrace typu SOKRAT S 2802, HET A GRUND, aj. U neosluněných a na sever orientovaných ploch dochází velmi často k zvýšení vlhkosti a kondenzaci vody, k teré způsobuje výskyt a růst biologického napadení (řasy, mechy, lišejníky i plísně). Po odstranění tohoto znečištění z nejrůznějších minerálních povrchů je určen výrobek ČISTIČ FASÁD V 1920 nebo SCAPL RENOV EXPRESS. Pro preventivní ochranu slouží OCHRANA FASÁD V1930 a SCALP ANTI-MOUSSE 77.

Fasádní barvy se nesmí aplikovat za přímého slunečního svitu, vysoké teploty podkladu i vzduchu, deště a silného větru. Z výšená relativní vzdušná vlhkost a nízké teploty mohou zásadním způsobem ovlivnit dobu zrání. Optimální teplota pro nanášení fasádních barev se pohybuje v rozmezí + 5°C až + 25°C a relativní vlhkost mezi 55 – 75%. Ucelené plochy je nutno provádět v jednom pracovním záběru.

Fasádní barvy akrylátové (disperzní)

Akrylátové fasádní barvy, jsou použitelné jak na minerální, tak na disperzní omítky a nátěry, ale pouze na objektech, které jsou dobře izolovány proti všem zdrojům vlhkosti. Jsou vodotěsnější, než většina minerálních nátěrových hmot, (poskytují podkladu dokonalou ochranu před povětrností a znečistěním). Nabízíme výrobky MISTRAL FASADE, který tónujeme v široké škále odstínů. Jako další výrobek doporučujeme MIPASIL, fasádní barva se silikátovým charakterem, výborná kryvost a paropropustnost.

Fasádní barvy Silikonové

Silikonové fasádní barvy, jsou použitelné jak na minerální, tak na disperzní omítky a nátěry s požadavkem na vyšší odolnost proti vodě, ale pouze na objektech, které jsou dobře izolovány proti všem zdrojům vlhkosti. Jsou vodotěsnější a paropropustnější, než většina minerálních nátěrových hmot, (poskytují podkladu dokonalou ochranu před povětrností a znečistěním). Doporučujeme silikonovou fasádní barvu MISTRAL SILIKON, který tónujeme v široké škále odstínů. Jako novinku doporučujeme výrobek MISTRAL RENOVO SILIKON - silikonová hrubozrnná fasádní barva s obsahem vláken vhodná pro sanační nátěry vlásenkovitě rozpraskaných fasád a omítek.

Fasádní barvy Silikátové

Silikátové fasádní barvy se vyznačují vysokou paropropustností pro vodní páry, jsou určeny především na historické budovy. Doporučujeme silikátovou fasádní barvu MIPA FASSADEN SILIKATFARBE.

4. Beton a minerální podklady

4. 1. Čím natřít betonovou podlahu v garáži, sklepě, dílně?

Podklad musí být suchý, čistý, soudržný, z bavený všech hrubých nečistot a zbytků oleje nebo jiné mastnoty a především musí být suchý a izolován proti průniku spodní vlhkosti. Je nutno připomenout obezřetnost u speciálně zušlechťovaných a hlazených povrchů („nivelační stěrky, gletování“ apod.). Zde je nutno ověřit přilnavost barvy a v případě potřeby provést zdrsnění např. přebroušením.

Oblíbená rychleschnoucí klasika s jednoduchou aplikací

Oblíbenou klasikou s širokým záběrem je S 2819 SILAMAT v základní škále 8 odstínů. SILAMAT vytváří odolný matný nátěr, který umožňuje běžné pochozí zatížení již po cca. 3 hodinách od nátěru.

SILAMAT má atest na protiskluznost podlah a může být použit pro exteriér i interiér a také na asfaltové plochy. Jako další výrobky doporučujeme klasickou rozpouštědlovou barvu na beton IZOBAN v několika odstínech a vodouředitelnou variantu EKOBAN a EKOBAN FORTE, který lze použít i na zatíženější podklady.

Odolné nátěry betonových podlah, ale i jiných stavebních materiálů bez přímého působení

UV záření

Pro úpravu betonu a dalších stavebních materiálů na ochranu proti působení nepříznivých vlivů (různé chemikálie, mechanické namáhání apod.) a také pro úpravu ploch, na které nepůsobí přímé UV záření a povětrnostní vlivy (epoxidy obecně na slunci křídují – jen estetická záležitost) slouží S2381 EPAX epoxidová dvousložková lesklá vrchní barva, která má i atest na protikluznost podlah. Jako další výrobky doporučujeme barvu EPOXYBAN - dvousložkovou epoxidovou barvu.

Odolné nátěry (PUR) s vysokou stálostí vůči UV záření

Pro odolnou úpravu betonu proti působení nepříznivých vlivů (různé chemikálie, mechanické namáhání apod.), na které působí přímé UV záření a povětrnostn í vlivy je vhodný výrobek U 2060 AXAPUR polyuretanová dvousložková lesklá vrchní barva. Tato se tónuje podle potřeb zákazníka. U2060 má mimo jiné i atest na protikluznost podlah.

4. 2. Čím natřít betonový bazén?

Pro nátěry betonových bazénů, koupališť a nádrží na vodu slouží H 2203 TREXON BAZÉN. Proschlý nátěrový film (nejméně 10 dnů po nánosu poslední vrstvy) chrání podklad beton, případně kov, před účinky vody. Jako další výrobky doporučujeme rozpouštědlové barvy IZOBAN a BISIL.

4. 3. Čím natřít podniková značení cest, parkovišť, dětských hřišť apod.

S 2819 SILAMAT vychází z barev pro vodorovné značení vozovek a tedy jeho použití na značení betonových a asfaltových ploch je opodstatněné a dlouhodobě ověřené. SILAMAT vytváří odolný matný nátěr, který umožňuje běžné pochozí zatížení již po cca. 3 hodinách od nátěru. SILAMAT má atest na protikluznost podlah a může být použit pro exteriér i interiér a také na asfaltové plochy.

V případě, že jste zde nenašli odpověd na Váš dotaz, kontaktujte nás prosím e-mailem na adrese soukal@cscolor.cz.

Náš sortiment Doprava zdarma Více informací Kamenné prodejny Třebíč / Znojmo Průvodce nákupem

Mapa stránek Kontakty Vytvořeno a hostováno Emphos s.r.o.

Zobrazit menuMenu Skrýt menuMenu 0 Kč

Kde budu malovat a natírat?

Interiér Exteriér
×